אודות בית חב”ד צ’רנוביץ

בית חבד צ'רנוביץ אוקראינה

בית חב"ד צ'רנוביץ נוסד עם הגעתם של השלוחים, הרב מנחם מענדל ופנינה גליצנשטיין, לעיר בשנת תשס"ג (2003) במטרה להחיות את היהדות בעיר לאחר השמדתה בידי הצורר הנאצי ומאוחר יותר בידי המשטר הקומוניסטי.

העיר צ'רנוביץ, השוכנת במערב אוקראינה ומהווה את עיר הבירה של מחוז בוקובינה, הייתה עיר ואם בישראל ואף זכתה לתואר 'ירושלים שעל הפרוט'. פעלו בה בתי כנסת, ישיבות, מוסדות חינוך ומיזמי חסד יהודיים למכביר, וחיו בה עשרות אלפי יהודים חיים-שוקקים. כל זאת עד לימי השואה הארורה ומשטר הדיכוי הקומוניסטי, שהתעצם לאחריו, והביא הלכה-למעשה לפירוקו של המעט שעוד נותר.

עם הגעתם של שלוחי הרבי מליובאוויטש לעיר, הם גילו את העזובה הרוחנית הנוראית ואת הנתק העצום שנוצר בלב יהודי המקום לשורשיהם היהודים. אט אט, בעבודה סיזיפית והדרגתית, החלו לשקם את ההריסות ולפעול במקביל במגוון רחב של נושאים הקשורים לחיי היהודיים בעיר ובמחוז.

הם הקימו מחדש את הקהילה היהודית, פתחו מחדש את בית הכנסת, ייסדו את מוסד הרבנות ושירותי הדת, פתחו מוסדות חינוך יהודים, הפעילו מיזמי חינוך בלתי פורמאליים ומחנות קיץ, חילקו סיוע הומניטרי למכביר, העבירו שיעורי תורה והרצאות במורשת יהודית, ארגנו סמינרים ושבתונים, קיימו תפילות וסעודות שבת וחג המוניות, העניקו יחס איש וחם לכל חבר וחברה בקהילה וקירבו אותם במאור פנים ליהדות, ועוד רבות - וממשיכים בכך עד עצמם היום הזה במרץ ובחיות.

כיום בית חב"ד הפועל כגוף אחד עם הקהילה היהודית במקום, צבר מוניטין כקהילה פורחת ומשגשגת שחבריה שמחים וגאים להיות חלק ממנה, להשתתף בפעילות ולתרום מזמנם והונם להצלחתה.

ואלה יעמדו על הברכה!

תודתנו נתונה לארגונים ולקרנות הפילנתרופיות העומדות לימין הקהילה:

משפחת מייברג | איגוד הקהילות היהודיות בחבר העמים | קרן 'אור אבנר' | קרן משפחת רוהר | הקרן לידידות | קרן מרומים | ארגון Taste of Life וארגון LifeChanger

שלוחי חב"ד

הרב מנדי גליצנשטיין

שליח חב"ד

הרבנית פנינה גליצנשטיין

שליחת חב"ד

אנחנו זמינים כאן

ул. Садовского, 11 г. Черновцы, Украина
380372585192
380372585280
380504631203
jewishczernowitz@gmail.com

אנחנו זמינים גם במייל

את איזור השאלות הנפוצות שלנו כבר ניסיתם?
שחרר קבצים כאן או
סוגי קבצים מורשים: jpg, gif, png, pdf, doc, docs, Max. file size: 5 MB.